deset rad sq-02Svět je plný seznamů. A za léta rodičovství jsem si jich taky pár napsal. Tohle je jeden z nich. Ten, co považuji za nejdůležitější, centrální, kolem něj se točí všechno ostatní. Deset nevyžádaných rad, které jsou podle mě základem ne-dementního rodiče, deset kroků, jak se v tom nezamotat, nezblbnout a neztratit.

1. Na plínkách nezáleží

Vykašlete se na věci, které nejsou důležité. To, jakou bude mít vaše dítě plínku, nosítko nebo bio polštářek, je úplně jedno. Jeho vývoj to nijak neovlivní. Často vkládáme kvanta energie do úplných detailů. Často se tím snažíme odlišovat a hlásat do světa svou jedinečnost. A vůbec nám při tom nejde o děti.

2. Nepřestávejte se posouvat vpřed

Život je neustálý posun vpřed, snaha o zlepšení sebe sama, učení se nových věcí. Nepřestávejte s tím, protože jsou z vás rodiče. Rodičovství nedělá z jedince hotového člověka, který rázem pojmul všechnu moudrost světa. Naopak.

Nic se nemění. Musíme dál růst a a vyvíjet se. Jen teď po boku svých dětí.

3. Dělte čas 

Užívejte si každý okamžik se svými dětmi jako okamžik se svými dětmi a každý okamžik bez nic jako okamžik bez nich. Tím, že nezapomenete že jste stále i ne-rodič pomůžete svým potomkům mnohem víc, než když každou vteřinu a myšlenku své bytosti budete točit jen kolem nich.

4. Neočekávejte

Všechno bude jinak. To je jediná konstanta rodičovství. Zvykněte si. Ve skutečnosti je to zábava a jakmile se s tím smíříte, uleví se vám.

5. Měňte sebe 

Nikdy nezapoměňte, že nemůžete naučit svoje děti něco, co nejste vy sami. Učíte je tím, co děláte, jak se chováte, co říkáte.

Nesnažte se svoje děti vymodelovat jako idelistickou představu sebe sama, kterou nesplňujete.

6. Učte se: od nich!

Často se můžete vy od svých dětí naučit víc než oni od vás. Otevřte oči a podívejte se na svět jejich očima. Uvidíte něco, co jste asi už dávno zapoměli.

7. Neztraťte se v čase

Nezapomínejte, že včera už bylo a zítra teprve bude. Často máme tendenci vztahovat všechno, co děláme a jak komunikujeme (s dětmi a vůbec světem kolem nás) k zítřku, popozítřku nebo včerejšku. A zapomínáme, že to jediné opravdové se děje teď. Připomínejte to neustále sami sobě i svým dětem.

8. Hrajte si

Hrajte hry, zpívejte, tancujte, skákejte, zkoušejte věci, které nedávají smysl, stavte hrady, bourejte věže z kostek.

Děti nám dávají možnost vrátit se k činnostem, které jsme už roky neměli odvahu dělat a zapoměli jsme je. Neschovávejte se za masku “seriózního dospělého”. To nejste vy. A hra je nejlepší způsob jak se rozvíjet.

9. Měňte chování, ne osobnost

Nikdo není špatný ani dobrý. Jen děláme dobré nebo špatné věci. A pokud děláme špatné věci, můžeme to změnit a dělat dobré věci. Pokud ale budeme svým dětem říkat, že jsou sami špatní (hloupí, nešikovní, nepořádní …), budou to brát jako fakt. A nebudou vědět, jak to změnit.

Chování se změnit dá, osobnost ne.

10. Učte svoje děti (a sebe) tyhle věci:

  1. Učení je zábava. Celoživotní náplň. Nikdy nedopusťte aby se z učení stala otrava, utrpení nebo zbytečná povinnost. Učení je zábavná cesta jak hledat v životě nové barvy, chutě a vůně.
  2. Nezávislost a vedení. Naučte je, že vyšlapané cesty nemusí vést k cíli a ta nejzajímavější místa často najdeme, když půjdemem proti proudu. Proti proudu davu, řeky, větru a toho, co se píše v novinách (nebo na netu).
  3. Řešení problémů. Každý problém má řešení a cestu, která k němu vede. Je v našich silách cesty a řešení nacházet. Každý den je plný nových úkolů, problémů a si musíme věřit v otm, že z nich umíme najít cestu ke svému řešení.
  4. Připravte svoje děti na nečekané. Všechno se mění a je potřeba být na to připraven. Každý okamžik je trochu jiný, než jsme si ho představovali ještě před pár vteřinami. A když tím nebudeme zaskočení, můžeme hbitě vytáhnout svou schopnst řešit problémy.

Dodatek: Tenhle seznam  je osobní, amorfní, neuzavřený, nedefinitivní a podléhá změnám. To, co vidím já jako důležité, může pro jiného být okrajové, stupidní, bláznivé nebo třeba nesrozumitelné. Mějte to na paměti, než se vzteknete!