1118

Malý hrdina filmu Malý pán. [zdroj: malypan.cz]

Krátká verze: je to dobrej film! Zvedněte se, vemte děti a jděte do kina. Budou se bát, prožijou dobrodružství a budou si zpívat „jó malý pán, ten se má, ten se má!“.

Delší verze: Sláva! Jsou tu lidé, kteří se nebojí experimentovat. I když na premiéře se několikrát zmínilo, že tvůrce od loutkového filmu všichni odrazovali, oni se nenechali odradit a dali to. Oko dospělého si musí pár minut zvykat, než vyzmizíkuje ze záběrů dráty a šňůry loutek a v průběhu filmu si toho ještě několikrát všimnete a zamyslíte se, kde asi stojí loutkář a napadne vás, proč je zrovna hlavní postava ta jediná, která nedisponuje mimikou. Ale když se necháte vtáhnout, vydáte se na krásnou cestu.

A020_C031_0829R9

Někdo má psa, někdo kočku, někdo larvu. Věrná kámoška Malého pána larva Fída. [zdroj: malypan.cz]

Malý pán si myslí, že má všechno, ale ukazuje se, že nemá. Musí se vydat na dlouhou a náročnou cestu, při které narazí na postavy zlé, hodné, strašidelné, samotářské, chytré i hloupé aby na konci zjistil, co v jeho životě chybí. Vaše děti se budou bát, prožijí dobrodružství a vtipné zvraty příběhu, aby na konci dospěly s Malým pánem k celkem předvídatelnému závěru, který ale stojí za to. Je to pohádka, která vybočuje svou formou, tempem a stylem vyprávění a podobně jako třeba Píseň moře se staví do opozice proti unifikované záplavě Hollywoodských animáků, které jako by jeden druhému z oka vypadly.

Malý pán vás nebude bombardovat záplavou popkulturních odkazů, které děti nepochopí a dospělý nepotřebuje. Není to film uječený, nesnaží se vás zahltit lavinou vizuálních ohňostrojů ani není zbytečně rozněžnělý. Je unikátní svou vizuální stránkou, kterou má na svědomí výtvarník František Antonín Skála (neplést s otcem, Františkem Skálou), skvěle funguje muzika (Milan Cais), kamera, dobrý je i výběr hlasů.

Jasně, když se v tom začneme vrtat, najdeme si nějaké chyby, které se dají filmu vtknout. Zmíněná statická mimika hlavní postavy je jednou znich, příběh místy trochu ztrácí tempo a mohl by být víc provázaný, aby nepůsobil (zvlášť v druhé půlce) jako sekvence krátkých historek.  Ale to jsou spíš hnidopišské filmařské poznámky, které vaše děti trápit nebudou.

Když tě Drzý zmetek vystřelí do temného lesa, potkáš tam dost divný zvířata! [zdroj: malypan.cz]

Když tě Drzý zmetek vystřelí do temného lesa, potkáš tam dost divný zvířata! [zdroj: malypan.cz]

Dětský svět by byl o něco lepším místem, kdyby podobných (ale ne okopírovaných) filmů bylo o hodně víc. Díky tvůrcům!

Tak. Dost čtení, běžte do kina!

Odkazy:
Oficiální stránky MP
Stránky Malého pána na webu ČT (muzika, titulní píseň a další věci, které na ofic. stránkách nenajdete)

p.s. Poznámka na okraj. Nenechte se zviklat trailerem. Těžko říct, čím to je, ale nějak se mu nedaří ukázat z Malého pána to dobré.